What is Hydroponics?

Planting and growing system of shrub plants in vertical hydroponic form Environmental protection has become one of the main concerns of all states. According to the environmental problems for the human being, the efforts of the agricultural sciences specialists aim to prevent the erosion of the soil with the use of less resources from the products and plants, especially water and the area, and above all, in terms of geography.  It is the creation of new sowing and harvesting methods in areas where there is no agricultural possibility.

In line with these efforts, various hydroponic planting systems have been produced in greenhouse environments. This technology is the method of planting the plant without soil. In this type of cultivation, experts measure the plant's food needs, use the water given to the plant instead of soil, and add macro and micro elements and protect the plant with inert preservatives such as perlite, they officially eliminated the need for land. Hydroponics has more advantages than traditional solutions in agriculture.

Hidroponik

This process requires less water, and although it is completely sterile, it has more efficiency. The said system is actually pursuing a package presentation for the complete growth of various bush plants using the hydroponic method vertically. and it is designed to use the space more efficiently and use less water. With this method, the cost of heating and cooling is greatly reduced. Hydroponics consists of two Greek words: hydro (water), and pumice (work), which generally means water cultivation.

Why hydroponic growing?

Hydroponic cultivation is easy, suitable for the environment in terms of growing healthy plants.

Hidroponik
 

Neden hidroponik yetiştiricilik?

Hidroponik toprak kullanmadan ve kum, pit, vermikulit, pomza veya talaş gibi ekim yatağı kullanımıyla normal koşullarda doğal büyüme için bitkiye gerekli tüm maddeleri içeren gıda sıvıları ile bitkilerin büyüme bilgisi olarak tanımlanabilir.

Alandan daha fazla yararlanma imkanı ve su tüketiminin azalması yönünde, bitkilerin doğal olarak büyüme oranının artışı ve kontrolü, afetler kontrolü ve steril üretim doğrultusunda, AKTEK şirketi, dikey hidroponik kolonların yapımının puzzle yöntemini çeşitli çalılar için değişik ebatlarda sera kurulum imkanı icat etti.

Tarımcılar rahatlıkla her kolonun katlarının dizilimi ve her kat aralıklarının miktarının değişim imkanına sahip olsunlar.
Bu sistemde her kolondaki azla su sisteme dönüp tekrar kullanabilir ve özel tasarımına göre, her kolon’da 260 adet vazoluk ekim imkanı sağlanmıştır ki yirmi kata kadar ürün hasat imkanı sağlıyor.

Bu sistemde 2 metre karelik alanda ve yüksekliğe çalı yetişme imkanı sağlanır.

Hidroponik temellerine göre sistem işlemesi kapalı bir döngü yardımıyla suyun besin maddeleri ile birlikte her sayıda kolonda hareket etmesini sağlar.

Her dikey kolon tohum ekimi için 12 katta 264 adet zemin içerecek şekilde tasarlanmıştır ve besin suyu kaynağına bağlı hücrenin en yüksek noktasından bağlanmaktadır.

Hidroponik

Su duş veya sprey şeklinde 360 derece kaplamalı yukarından aşağı tüm vazo şeklindeki ayakları kaplıyor. Çiçeklikler, bitkinin sapını korumak için 45 derece açıya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ve ayrıca uçtan bitkinin büyümesi için gerekli maddelerin emiş kabiliyetini sağlasın. Sistemin tasarımı öyle ki tüm saksılar besin suyu ve kök büyümesi yararlanması yönünde eşit mesafede olsunlar ve tüm bitkiler için eşit büyüme koşulları sağlansın.

​Bir bakışta bu yöntemi kullanmanın avantajları:
– Suyun optimum kullanımı
– Alanın optimum kullanımı
– Isıtma ve soğutma temini için maliyetin azalması
– Ekim kapasitesinin kaç on katı artışı
– Toprağın olmaması ve topraktan bitkiye geçen bir çok afetin azalması
– Hidroponik serası kurulumunun dünyadaki mevcut sistemlere kıyas 2 katı üretim kapasitesiyle maliyetinin üçte birine düşmesi

AKTEK hydroponic cell features:

 TitleComment
1Her kolonun ebadı70*70*210 cm
2Number of Floors12 Floors
3Number of vases of each column264 piece
4The size of each vase2"
5Various shrub plants such as lettuce, sprouts, domotes or strawberries; Sweet basil, mint etc. various vegetablesArable plants
6Sprayed and closed circuit 
7Required space for each cell3 m²
8Depending on air cold and temperature, maximum 24 hoursCell daily nutrient usage

All hydroponic greenhouses need nutrient preparation and maintenance and quality control centers. This issue is even more important, considering that each cell accumulates excess water in the relevant vertical hydroponic system. Therefore, apart from supplying planting cells, a water preparation and storage center and a place for transplantation will be needed. The greenhouse facility is ready for use as soon as possible by providing these cells and supplying water transfer equipment and pumps for each cell with 3 meter ceiling greenhouse structure, the preferred supply of flattened floor.

Promotion film