Piroliz

Bu makalede, süreçten çıkan nihai ürünlerin doğrudan kullanılabilir olması veya daha fazla kullanılabilir ürün elde etmek için daha fazla işleme tabi tutulabilmesi nedeni ile % 100 verimlilik elde edilebilen bir geri dönüşüm sürecine dikkat çekiyoruz. Bu sürece, lastik pirolizi denir ve adından da anlaşılacağı gibi, lastikleri geri dönüştürmek için kullanılır. Bu süreç sorunlu atıkların çoğunluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Piroliz
Piroliz

 
Lastiklerin sorunlu doğası, biyobozunur olmayan yapıları ile birlikte, büyük hacimlerde üretim, dayanıklılıkları ile ilişkilidir. 80lerde ve 90larda, yılda yaklaşık 260 milyon lastiğin atıldığı tahmin ediliyordu. Bu rakam, otomobil, bisiklet ve motosiklet sahibi olan insanların artan miktarı göz önüne alındığında muhtemelen iki katına çıkmış veya belki de üç katına çıkmıştır.

​Bu nedenle, her şeyi idare eden bir geri dönüşüm yöntemine ihtiyaç duyulduğu açıktı.
Piroliz
Piroliz
​​
Bir lastik pirolizi geri dönüşüm ürünü, oksijensiz bir odadaki parçalanmış veya bütün lastiklerin ısıtılmasını gerektiren bir üründür. Parçalanmış veya bütün lastikler, kauçuk polimerlerinin küçük moleküller halinde parçalanmasını indükleyen reaksiyon haznesinden yumuşatılır. Nedeniyle küçük boyutlar, küçük moleküller, reaktöre zahmetsizce buharlaşabilir ve kaçabilir.

​Kaçan buharlar piroliz sürecini veya başka bir endüstriyel işlemi sürdürmek için gerekli olan enerjiyi yapmak için doğrudan yakılabilir.
Gazlar, sıklıkla yakıt olarak kullanılabilen yağlı bir sıvı oluşturmak için bir soğutma odasında da yoğunlaştırılabilir.

 
Piroliz
Piroliz
Moleküller Yoğuşmak için çok küçük olabilirler, yakıt olarak gaz halinde kullanılırlar. Lastik bileşiminizin yaklaşık% 40’ı normal olarak katı halde bu işlemden çıkarılabilen mineral elementlerden oluşur.