Hidroponik Nedir?

Çalı bitkilerin dikey hidroponik şeklinde ekim ve yetiştirilme sistemi Çevreyi koruma, tüm devletlerin ana kaygılarından biri haline gelmiştir. İnsan oğlu için oluşan çevre sorunlarına göre, tarım bilimleri uzmanlarının çabası ürünler ve bitkilerin özellikle su ve alandan daha az kaynak kullanımı ile toprağın aşınmasını önlemek ve her şeyden önemlisi coğrafi açısından tarım imkanı olmayan alanlarda yeni ekim ve hasat yöntemlerinin oluşturulmasıdır.

Bu çabalar doğrultusunda, çeşitli hidroponik ekim sistemleri sera ortamlarıda üretilmiştir. Bu teknoloji, bitkinin topraksız ekimi yöntemidir. Bu tür ekimde uzmanlar bitkinin gıda ihtiyaçlarını ölçüp, toprak yerine bitkiye verilen suyu kullanarak ve makro ve mikro elementler ekleyerek ve perlit gibi etkisiz koruyucu maddelerle bitkiyi koruyarak, resmen toprağa ihtiyacı ortadan kaldırmışlar. Hidroponik, tarımdaki geleneksel çözüm yollarına kıyas daha çok avantaja sahiptir.

Hidroponik

Bu işlemde daha az suya ihtiyaç vardır, ve tamamen steril olmasıyla birlikte, daha çok verimliliğede sahiptir. Adı geçen sistem aslında çeşitli çalı bitkilerin dikey olarak hidroponik yöntemiyle tam büyümesi için bir paket sunumu peşindedir, ve alanı daha verimli kullanıp ve suyu daha az kullanma doğrultusunda tasarlanmıştır. Bu yöntemle, ısıtma ve soğutma maliyeti büyük ölçüde azalmıştır. Hidroponik iki yunan kelimesinden oluşmuştur:hidro(su),ve ponz(iş)ki genel olarak suda ekim anlamına gelmektedir.

Neden hidroponik yetiştiricilik?

Hidroponik yetiştiricilik kolaydır, sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından çevreye uygundur.

Hidroponik
 

Neden hidroponik yetiştiricilik?

Hidroponik toprak kullanmadan ve kum, pit, vermikulit, pomza veya talaş gibi ekim yatağı kullanımıyla normal koşullarda doğal büyüme için bitkiye gerekli tüm maddeleri içeren gıda sıvıları ile bitkilerin büyüme bilgisi olarak tanımlanabilir.

Alandan daha fazla yararlanma imkanı ve su tüketiminin azalması yönünde, bitkilerin doğal olarak büyüme oranının artışı ve kontrolü, afetler kontrolü ve steril üretim doğrultusunda, AKTEK şirketi, dikey hidroponik kolonların yapımının puzzle yöntemini çeşitli çalılar için değişik ebatlarda sera kurulum imkanı icat etti.

Tarımcılar rahatlıkla her kolonun katlarının dizilimi ve her kat aralıklarının miktarının değişim imkanına sahip olsunlar.
Bu sistemde her kolondaki azla su sisteme dönüp tekrar kullanabilir ve özel tasarımına göre, her kolon’da 260 adet vazoluk ekim imkanı sağlanmıştır ki yirmi kata kadar ürün hasat imkanı sağlıyor.

Bu sistemde 2 metre karelik alanda ve yüksekliğe çalı yetişme imkanı sağlanır.

Hidroponik temellerine göre sistem işlemesi kapalı bir döngü yardımıyla suyun besin maddeleri ile birlikte her sayıda kolonda hareket etmesini sağlar.

Her dikey kolon tohum ekimi için 12 katta 264 adet zemin içerecek şekilde tasarlanmıştır ve besin suyu kaynağına bağlı hücrenin en yüksek noktasından bağlanmaktadır.

Hidroponik

Su duş veya sprey şeklinde 360 derece kaplamalı yukarından aşağı tüm vazo şeklindeki ayakları kaplıyor. Çiçeklikler, bitkinin sapını korumak için 45 derece açıya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ve ayrıca uçtan bitkinin büyümesi için gerekli maddelerin emiş kabiliyetini sağlasın. Sistemin tasarımı öyle ki tüm saksılar besin suyu ve kök büyümesi yararlanması yönünde eşit mesafede olsunlar ve tüm bitkiler için eşit büyüme koşulları sağlansın.

​Bir bakışta bu yöntemi kullanmanın avantajları:
– Suyun optimum kullanımı
– Alanın optimum kullanımı
– Isıtma ve soğutma temini için maliyetin azalması
– Ekim kapasitesinin kaç on katı artışı
– Toprağın olmaması ve topraktan bitkiye geçen bir çok afetin azalması
– Hidroponik serası kurulumunun dünyadaki mevcut sistemlere kıyas 2 katı üretim kapasitesiyle maliyetinin üçte birine düşmesi

AKTEK hidroponik hücrenin özellikleri:

 BaşlıkAçıklama
1Her kolonun ebadı70*70*210 cm
2Kat Sayısı12 Kat
3Her kolonun vazo sayısı265 Ad.
4Her vazonun ebadı2"
5Marul, lahan, domotes veya çilek gibi çeşitli çalı bitkileri; Reyhan, nane vb. çeşitli sebzelerEkilebilir bitkiler
6Püskürtmeli ve kapalı devreli 
7Her hücre için gerekli alan3 m²
8Hava soğukluğu ve sıcaklığına göre maksimum 24 SaatteHücre günlük besin suyu kullanım miktarı

Hidroponik seralarının hepsi besin suyu hazırlama ve bakma ve kalite kontrolümerkezine ihtiyaç duymaktalar. İlgili dikey hidroponik sistemde de her hücrenin fazla su toplaması göz önünde bulundurularak bu konu daha da önemlidir. Bu yüzden ekim hücrelerini temin haricinde, su hazırlama ve depolama merkezine ve transplantasyon için bir yere ihtiyaç olacaktır. Bu hücreleri temin ederek ve 3 metrelik tavanlı sera yapısı düzleştirilmiş zemin tercihli temini ile her hücre için su aktarım ekipmanları ve pompaları temini ile sera tesisi en kısa zamanda kullanıma hazırdır.

Tanıtım Filmi